Senior z Gniezna padł ofiarą oszusta podszywającego się pod policjanta
Senior z Gniezna padł ofiarą oszusta podającego się za policjanta - 50 tys. zł przekazano, 180 tys. zł żądano.
W Gnieźnie doszło do oszustwa, w którym senior padł ofiarą osoby podającej się za funkcjonariusza policji.
Fałszywy policjant przekonywał go, że jego syn spowodował wypadek, w którym zginęła kobieta w ciąży, i że potrzebne jest 180 tys. zł na adwokata. Żądał przekazania pieniędzy.
Senior miał przy sobie 50 tys. zł i usłyszał, że tyle na razie wystarczy, a po pieniądze zgłosi się policjant. Nieznajomy odebrał gotówkę, która przyszła pod drzwi mieszkania.
Gdy mężczyzna zorientował się, że mógł zostać oszukany, było już za późno, bo okazało się, że jego syn o całej sprawie nic nie wiedział.
Przypadek ten jest porównywalny z innymi, do których dochodzi w całym kraju. Policjanci ponownie apelują o ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami podającymi się za policjantów, prokuratorów czy mecenasów, zwłaszcza gdy rozmowa dotyczy przekazania dużych kwot pieniędzy. Oszuści wywołują strach o życie i przyszłość najbliższych, stosują presję słowną i grożą odpowiedzialnością karną, by osiągnąć cel.
Przypominamy, aby rozmawiać ze starszymi osobami i ostrzegać je przed tego typu zdarzeniami, zwłaszcza jeśli mieszkają same.
Źródło: policja.gov.pl